Yeni kimlik kartlarının ücreti ne kadar?10 yıl geçerli olacak yeni kimliklerin fiyatı belli oldu
3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB'lik hafızası olan çipin de yer alacağı kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti 15 lira olacak.

Yeni TC KİMLİK KARTININ BEDELİ NE KADARDIR?

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Türkiye, 1976 yılından bu yana kullandığı pembe ve mavi nüfus cüzdanlarına veda ediyor. Parmak, damar ve avuçiçi izi gibi tanımlayıcı özelliklerin bulunduğu, 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek akıllı kimlik kartları, 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılmış olacak. Vize istemeyen ülkelere girişlerde pasaport yerine de geçecek olan polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik ögeleri barındırıyor. Vatandaşa maliyeti 15 lira olacak akıllı kimlik kartlarının kullanım süresi ise 10 yıl olarak öngörüldü. Bugüne kadar 10 milyon adet basılan kartların bu yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye verilmesi planlanıyor.

KİMLİK SAHTECİLİĞİ TARİH OLACAK

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün TÜBİTAK'a hazırlattığı "Akıllı Kimlik Kartı" olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

YENİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

* Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

* Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

* Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.

* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

7 yorum

İyi uykular türk

İyi uykular türk milleti.

Büyük ve modern teknolojik bir yenilikmiş gibi gösterilen şeye, onca yıldır çalışıp kazandığınız ekmek parasının %35'inin vergisini peşin ve çatır çatır ödedikten sonra, talep etmediğiniz halde sanki bunu biz çok istemişiz gibi, 18 TL ödemeye mecbur bırakılacaksınız.

Herşeyinizi (kimlik, ehliyet, vergiler, e-imza, banka hesapları ve kredi kartları, elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet vs.) bu karta bağlayacaklar ve devlet eliyle uğradığınız haksızlıklar karşısında sesinizi çıkartmaya kalkarsanız tek bir tuşla tüm hayati ihtiyaçlarınızdan mahrum bırakılacaksınız. Haklı olduğunuz anlaşılana kadar, sesinizi çıkarıp hakkınızı savunmaya kalktığınızda bankadan para çekemeyecek, hayati ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak, elektrik, gaz, su, telefon, internet kullanamayacak, bir nev-i kanun kaçağı gibi yaşayacaksınız.

Verginizi paşa paşa ödemeniz hiç önemli değil, doktora, ilaca, kimliğe, kısacası hayati hakkınız olan herşeyin parasını ayrıca ödemek zorundasınız. 1999'dan sonra SGK'lı olup da hiçbir cuma namazını kaçırmayan patronları tarafından hep asgari ücretli gösterilen çalışan yurttaşlarımız, emekli olduklarında alacakları emekli maaşı 350 TL olarak belirlenmiştir.

Uyuyun siz uyuyun. Dikkat edin de üstünüz açık kalmasın. Bu kadar koyun olup da aynı zamanda "gururlu" numarası yapan kaç millet var acaba?

19.10.2014 - Misafir

PIN doğrulaması olmaz..

çipli kartlar güzel oldu. ama güvenlik konusunda sıkıntılı olucak gibi.. kişi doğrulamasında sadece parmak vektörü ve PIN şifresi gerekiyomuş.. PIN çok tehlikeli..Sahteciliği artırabilir..Kişi doğrulamasında sadece (parmak ve göz vektör taraması olmalıdır..) PIN çok can yanacak gibi..

28.10.2014 - Bilge

kimlik

Hemen almak istiyorum

28.10.2014 - sıla

Sen ne saçmalıyorsun yahu?

Sen ne saçmalıyorsun yahu? Türkiye'de o kadar hukuk adamı var, onlar itiraz ediyor mu? Herkes aptal bir sen mi akıllısın uyuyun Türk milleti diyorsun?

08.02.2015 - Misafir

yeni çifli kimlik kartı

ben randavü almak istiyom

25.02.2016 - ibrahim

Hukuk adamı mı? Yiyorsa

Hukuk adamı mı? Yiyorsa hükümete karşı gelsinler. Bütün kanunları işlerine geldiği gibi yönetiyorlar.

13.03.2016 - Misafir

çipli kimlik

Parası maliyetidir heralde diye düşünüyorum tabiki devlette bir şey kazanacak ki memurun vb diğer giderleri karşılasın. Benim abimin kimliği kayboldu ehliyetini kullandığı için fark edememiş ne zaman ve nerede kaybettiği daha sonra dolandırıcılar dolap çevirip abimin başını bir sürü belaya soktular kaç kere adliye çaprıldığını ben biliyorum ve halende temize çıkmış değil onun için sakın kimliğinizi güvenmediğiniz telefonculara vermeyiniz. Yada verseniz bile üzerine şu sbepden verildi diye çizerek teslim ediniz

18.03.2016 - hüseyin

Konular