Yeni kimlikler ne zaman kullanıma girecek?

İçişleri Bakanı Muammer Güler, uluslararası standartlara uygun çipli ve çok gelişmiş güvenlik öğelerini içeren kimlik kartlarının yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılacağını, yeni sürücü belgelerinin de Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğünde bir baskı merkezinden basılarak, kişilerin adreslerine gönderileceğini söyledi.

Bakan Güler, Bakanlığının yürüttüğü önemli projeler arasında yer alan çipli nüfus cüzdanının, uluslararası standartlara uygun ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartları olduğunu söyledi.

DAĞITIM 3 YIL SÜRECEK

Türkiye'deki bütün nüfus kimlik kartlarını 3 yılda değiştirmeyi planladıklarını anlatan Güler, "2014'ten itibaren başlayacak, 3'te biri 2014, 3'te biri 2015 ve 2016 olmak üzere her yıl 25-30 milyon aralığında, yeni ürettiğimiz nüfus cüzdanlarını dağıtmış olacağız" dedi.

Güler, Nüfus Kanunu'nda uluslararası standartları öngören bir değişikliğe gidilmesinin planlandığını dile getirerek, çalışmaları en kısa zamanda tamamlayıp, Bakanlar Kuruluna sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

Bakan Güler, sürücü belgelerinin de şekil, içerik ve güvenlik unsurları açısından AB kriterlerine uygun hale getirildiğini anlattı.

Sürücü belgelerinin tek merkezden basımı için Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tesislerinde bir baskı merkezi oluşturulduğunu dile getiren Güler, "Bastırılan hüviyetler, aynı zamanda barkod niteliği de taşıyacak, bunlarda çip yok, barkod var. Bunlar kimliklendirilerek şahısların adreslerine gönderilecek" diye konuştu.

"Emniyet kendi alanı içine çekilsin gayreti içindeyiz"

Güler, uzun süredir bürokrasideki iş ve işlemlerin azaltılması ve bununla ilgili mevzuatın düzeltilmesi çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Pasaport verme işleminin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini, bununla ilgili tesislerin hazırlandığını ifade eden Bakan Güler, "Önümüzdeki günlerde yapacağımız bir idari düzenlemeyle pasaportların verilmesini de Nufüs ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne vermiş olacağız. 2014'te başlayabileceğimizi umuyorum" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yükünü bu şekilde azaltmayı amaçladıklarını belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:"Trafikle ilgili bazı belgeleri de azaltıyoruz. Trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi, 2'li işlemleri tek belgeye indirme durumu var. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yabancılarla ilgili bütün işlemleri artık Emniyet'ten alıyor. Emniyet'te yürütülen sendikalarla, siyasi partilerle ilgili iş ve işlemleri de Emniyet'in üzerinden alarak valiliklere aktarıyoruz. RTÜK'le ilgili birtakım yayınların izlenmesiyle ilgili faaliyetler var, onları da bırakıyoruz. Artık her şey, kendi ihtisas kuruluşları içerisinde değerlendirilsin, Emniyet kendi görev alanı içerisine çekilsin gayreti içerisindeyiz."

AA

7 yorum

e-kimlik kartı

öncelikle bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. gerçekten eski kimlik kartları çok çağ dışı ve ülkemize yakışmıyordu. ancak bu kartlara ehliyet bilgileri de yüklenerek aynı zamanda ehliyet olarak da kullanılacağını biliyordum. doğru biliyorsam neden vazgeçildi. tekrar ayrı bir ehliyet kimlik kartı projesi ile kaynaklar verimli kullanılmıyor mu acaba diye sorular geliyor aklımıza. aynı projeye entegre olması aynı zamanda maliyetleri düşürmeyecek midir. 70 milyon karttan bahsedilince ciddi kaynak ayrımı gerekiyor ve bu durum bir vatandaş olarak bizi endişelendiriyor. eğer ehliyetlerin ayrı basılması gibi bir duruma ihtiyaç duyuldu ise bu durumun bence kamuoyu ile paylaşılması gerekli. yanlış biliyorsam özür dilerim kolay gelsin.

04.11.2013 - Misafir

CVP:e-kimlik kartı

Kimlik, Ehliyet, Pasaport her biri ayrı işlevleri olan kartlar. Bir olması bir çok suistimali de beraberinde getirecektir. Güvenlik, 70milyon kimlik kartının maliyetinden daha önce gelir. Sahteciliğin önüne geçmenin başka yolu yok

06.11.2013 - hasan

kırılmayacak şifreleme

kırılmayacak şifreleme yoktur. o yüzden güvenlik zaten bir noktadan sonra yalan. ehliyet yerine de kullanması mantıklı olacaktı. çip'te tc no bilgilerine tanımlı olması yeterli olacaktı.

12.10.2014 - Misafir

Ben asla degistirmeyecegim.

Ben asla degistirmeyecegim. Cok yanlis bir uygulama ve guvenlik acisindan cok tehlikeli. Bana ait tum bilgiler tek bir kartta olmamali. Gizlilik diye bir sey kalmayacak artik.

20.10.2014 - Misafir

yeni kimlik kartı

teşekkürler

25.12.2014 - Misafir

yeni kmlikler

2008 yılından bu yana yeni kimliklerden bahs ediliyor. Ama nedense dağıtılması hızlandırılmadı ne zaman dağıtılacakbütün illerde net ve kesin tarik olarak cvp aabilirmyim.Saygılar.

01.08.2015 - Misafir

guvenlik

biyolojik bilgiler ve banka bilgileri olmasa yine guvenlikten biraz az endise edicez ama anlasilan kartta biyolojik bilgilerin bulunmasi zorunluymus.

10.12.2016 - Misafir

Konular