Çipli kimlik fiyatları belli olduYeni yıldan itibaren dağıtılacak ve 10 yıllık kullanım süresi olacak çipli kimlik kartları, seyahat belgesi ve e-imza olarak kullanılabilecek. Kartla, e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetten ulaşılacak.

Çipli kimlik fiyatları belli oldu

KİMLİK KARTININ BEDELİ NE KADARDIR?

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Yaşamın her alanında kolaylık sağlayacak nüfus kimlik kartları, yeni yılla birlikte vatandaşların cüzdanlarında yerini alacak. Son Bakanlar Kurulu’nda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in kimlik kartı ile ilgili yaptığı sunum ve gösterdiği taslak kartlar kuruldan onay aldı. 2014’ten itibaren dağıtımına başlanacak akıllı kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti de belli oldu. Kartların 15 TL karşılığında verilmesi planlanıyor.

ŞİFRELİ ÇİP BULUNACAK

Habertürk'ün haberine göre, İçerisinde pek çok özelliği de barındıran akıllı kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.

DAĞITIMI 3 YIL SÜRECEK

Bakanlar Kurulu’ndan da onay alan akıllı kimlik kartlarının tüm vatandaşlara dağıtımı 3 yılı bulacak. Her yıl 25-30 milyon aralığında akıllı kimlik kartı dağıtılacak.

Yeni kimlik kartlarının kullanım özellikleri şöyle olacak: * Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak.

* Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek.

* E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden bu kartla ulaşılabilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. ? Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

* Vatandaşlar yeni kimliklere daha sonra belirlenecek küçük bir ücretle sahip olacak. ? Polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik öğeleri barındıracak.

16 yorum

kimlik fiyatı

kimlik leri yeni dönemde numara için değitirdiniz bunlara niye para veriyoruz bu zaten siz istiyorsunuz bedelini niye millet çekiyor anlamıyorum birde 18 tl 5 kişilik aile 90 milyon lira verecek yol parası ile 100 tl bütçe açığı kapatmak olsa gerek 18 de ehliyet var ne ala itirazım var

14.12.2013 - Misafir

90 milyona o aile icin cip

90 milyona o aile icin cip alınır.Çipli kart değil.

01.05.2014 - Misafir

Yurt disinda dahitimi nasil

Yurt disinda dahitimi nasil olacak ve nezaman baslayacak

25.05.2014 - veysel

'kart maliyeti + şifreleme

'kart maliyeti + şifreleme maliyeti' kelle başı 3 lirayı geçmez. 1 milyar liradan fazla para cukkalanacak kim bilir kimler tarafından.

12.10.2014 - Misafir

Veri depolama

Peki kartın içine mp3, fotoğraf falan da atabilecek miyiz?

16.10.2014 - Misafir

kimlik fiyatı

gerekli bi uygulama ancak belirtilen 18 tl neden halk tarafından ödeniyor vatandaşın cebinden alınan para yetmedimi kaşıkla verip kepçeyle alınıyor ben şahsen 18 tl ödeyip almayı düşünmüyorum ucunda hangi karar olursa olsun

21.10.2014 - misafir

kimlik fiyatı

gerekli bi uygulama ancak belirtilen 18 tl neden halk tarafından ödeniyor vatandaşın cebinden alınan para yetmedimi kaşıkla verip kepçeyle alınıyor ben şahsen 18 tl ödeyip almayı düşünmüyorum ucunda hangi karar olursa olsun

21.10.2014 - misafir

Devlet bana beş çocuğun

Devlet bana beş çocuğun üçüne, iki yada üç ayda bir (kafasına göre) 30 ar lira öğrenim yardımı yapıyor.onu da işsiz olduğumdan gıdaya veriyorum. şimdi ise 7 kişilik ailemden 126 lirayı geri isteyecek. Aç mı kalayım kimliksiz mi? Kimliksiz kalsam cezası daha büyüktür herhalde. kimse neden demez. Dese de o miktar parayı veremeyecek durumda olduğuna inanmaz. ya da "kim sana 5 çocuk yap dedi" derler. cumhurbaşkanı 3 demişti deyip dalga geçerler belki.
Neyse az dedim fikriniz kadar çok anlayın

23.10.2014 - Misafir

KATILIYORUM

AYNEN KARDEŞİM KATILIYORUM VATANDAŞI SOYMAK DAN BAŞKA BİŞİ DEĞİL
BENİM İSTEDİĞİM BİŞİ DEĞİL DEVLET OLARAK SEN İSTİYORSUN MALİYETİNİDE SEN KARŞILAMALISIN
GÜNLÜK 32 TL YE ÇALIŞIYORUM ONUDA DEVELETE

05.11.2014 - Misafir

ehliyet ve kimlik iki ayrı devlet gibi

ehliyet ve kimlik iki ayrı devlet gibiler
ehliyetin oldu yerde kimlik istenmiyor
kimliğin ile arabaya binemiyorsun
açaba devlet hangisi ?????

bir iş yapıyorsunuz adam gibi doğru düzgün vatandaşı soymadan yapın haraç almanın en kolay yolu her halde bu şekilde

neden hala ehliyet ve kimlik birleştirilmiyor

1 gb lık hafızası olan bir kimlik kartı yapıyorsun ehliyet bilgisi yok içinde

05.11.2014 - Misafir

Sana %100 katiliyorum ve ben

Sana %100 katiliyorum ve ben bana bedavaya vermedikleri surece eskisini kulanacagim

05.11.2014 - Misafir

Neyin ücreti? ?

Vatandaşlığı devlet zorunlu kılıyor, beni tanımlayan TC kimlik numarasını devlet dayatıyor, peki neden bunun parasını ben veriyorum?.. Diğer yandan madem vatandaşlık en temel hak, bunun ücreti mi olur? Tam "Deli Dumrul" hikayesinde olduğu gibi, Zorla alacaksın, parasını da zorla vereceksin! Hoşgeldin Sosyal Devlet..

09.12.2014 - Bilinçli Vatandaş

bir paket sigaraya 10 lira

bir paket sigaraya 10 lira verip kendini zehirleyeceğine iki günde içmeyiver de işlerini kolaylaştıracak karta 18 lira ver bi zahmet ! 10 yılda bir yenilecek kart yani 10 yılda 18 lira ediyor.Yılda 1.8 lira yapıyor dahada açık örnekle ayda 15 kuruş yapıyor çok mu zor bu memlekette böyle her şeye karşı çıkan insanlar varken gelde ilerle!

31.12.2014 - Misafir

kart maliyet

bu hizmete 18 TL az bile tebrik ediyorum emeği geçen herkese teşekkürler

15.01.2015 - fatih demir

Ucret

Az bile derken? Birincisi guvenli bir sistem degil. Bilgiler tamamen elektronik ortamda saklanacakmis yani birazcik bilgili bir hacker icin ulasmasi hic de zor olmayacak. Bir digeri de bu devletin bir hizmeti olmaliydi devlet bir sirket degildir bize kart satmasi anlamsiz.

10.12.2016 - Misafir

Konular