E-Kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak


E-Kimliklerimiz geliyor.. Tübitak tarafından geliştirilen yeni ekimliklerim önümüzdeki 3 sene içindeki bütün türkiyeye dağıtılacak.

E-Kimlik alabilmek için e kimlik başvuru işlemleri yapmanız gerekiyor. E kimlik işlemleri ekds.org adresimizde detaylı olarak basamak basamak anlatılmaktadır.

Bunun için e kimlik randevusu almanız gerekiyor. size verilecek randevu saatinde nüfus idaresine gitmeniz gerekiyor. orada e kimlik için parmak izi alınacak arkasından damar izinizi alacaklar. bu bilgilerin şifreli olarak e kimliğiniz içinde olması için ankaradan çıkartılıp adresinize gönderilecek..

E kimliğin posta ile adresine gelmesinden önce kimlik durumunuzu sorgulayailecek ve hangi gün posta ile size geleceğini görebileceksiniz..

KİMLİK KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.

ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAMAYANLARIN BAŞVURUSUNU KİMLER YAPAR?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.


2 yorum

Ekimlik Çok Merak Ediyorum

Evet çok merak ediyorum hemen almak istiyorum

03.12.2014 - Şehmus Yılmaz

kimlik

slm ben Ercüment kirac almanyada yasiyorum kayseriliyim ama Istanbul da olacagim 16 gün 31 mar 16 nisa na Kadar Istanbul ATASEHIR nufüs dan yeni kimlik alabilir miyim ve ne gibi egraklar lazim tesekürler

06.03.2016 - ercüment kirac