nüfus cüzdanı

T.C. Kimlik Kartı Nedir?

Nüfus Cüzdanı, bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve Türk Nüfus kütüklerine kayıtlı olduğunu kanıtlayan resmi bir belgedir.

EKDS projesi kapsamında geliştirilen T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak Nüfus cüzdanın yerine geçerek vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır.

T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra yetkisiz kimseler tarafından yeniden üretilmesini yada bilgilerinin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanması esasına dayanan, görsel ve mantıksal güvenlik unsurlarına sahip olan bir akıllı karttır.

Eski nüfus cüzdanları ne olacak


2013 yılı ortalarında randevulu sistem ile yeni kimlik kartlarımız verilmeye başlanacak. Peki eski nüfus cüzdanlarımız ne olacak?

Şu an için eski nüfus cüzdanlarının tamamen kaldırılması ile alakalı kesin bir açıklama yapılmış değil. Fakat ilerleyen zaman içinde eski nüfus cüzdanları sonu belli olacak..

Önümüzdeki dört sene boyunca tüm türkiye yeni kimlik kartlarına kavuşacak. Dördüncü yıl sonrasında ise artık eski nüfus cüzdanı kullanan kalmayacak. sistem bilgisayar merkezli oldugu için yeni kimlik kartını almayanların hepsi görülebilecek. tüm türkiyeye dağıtım gerçekleştikten sonraki sene ise büyük ihtimal artık eski kimlikler GEÇERLİ olmayacak..

Nüfus cüzdanı bu yıl tarihe karışıyor

Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak. 10 yıllık hayal bu yıl gerçek olacak.

TÜBİTAK'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği akıllı kimlik kartları, önümüzdeki yıla yetiştirilecek. 1976 yılından itibaren kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini 2013'ten itibaren akıllı kimlik kartları alacak. Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak. Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında geliştirilen yeni T.C. kimlik kartlarında temaslı ve temassız yerli çipin kullanılacağını söyledi.

'AKBİL'İN YERİNİ ALACAK'