İşte yeni kimliklerin verileceği tarih

Başbakan Davutoğlu, "Elektronik, biyometrik özellikleri de taşıyan kimlikler, Aralık ayından itibaren verilmeye başlanacak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanlığının güvenlik şartlarını iyileştirmenin yanı sıra vatandaşların hayatını da kolaylaştırmakla yükümlü olduğunu belirterek, "Bu anlamda bürokraside tam bir devrim yapacağız. İçişlerinde yürütülen prosedürler en kısa, en seri, en az vakit ve enerji kaybettiren nitelikleri barındıracak" dedi.

"Mesela soyadı değiştirme... Birçok vatandaşımız için mahkemelere gidilmesi gereken uzun bir sürecin parçasıyken yeni uygulamayla dilekçeyle soyadı değişimi mümkün olabilecek.

Birçok soyadları vaktinde verilmiş ama vatandaşlarımız açısından ve sosyal kültürel etki bakımından değiştirme zarureti olan soyadları var. Çok uzun mahkeme süreçleri olmayacak, dilekçeyle soyadı değiştirilecek.

Doğum, ölüm, adres değişiklikleri elektronik ortamda yapılabilecek. Doğum için dahi ne kadar bürokratik uygulamaların olduğu hepimizin malumu. Yeni kimlikler ki son derece kullanışlı, elektronik, biyometrik özellikleri de taşıyan kimlikler Aralık ayından itibaren verilmeye başlanacak."
Haber7
Kaynak: AA

3 yorum

Yeni nüfus kağıdı dağıtımı

Yeni nüfus kağıdı dağıtımı aralık 2014 te başlanacak denildi fakat nüfus müdürlüklerinin hala haberi yok. Bize henüz bir bilgi gelmedi yok öyle bir şey sadece 7 ilde dağıtım olacak ve o iller bile henüz netleşmedi deniliyor. Nüfus kağıdım eskidi bekliyorum yeniler çıkınca değiştireyim 2 kez uğraşmayayım diye ama gene sefalet gene rezalet. Başbakan aralıkta dağıtım başlayacak diyor, değil dağıtım nüfus müdürlüklerinin bilgisi bile yok. Ne zaman olacak bu

03.12.2014 - Misafir

Atomu parçalıyorlar sanki.

Atomu parçalıyorlar sanki. Git bir bankadan kart iste çipli vs. 48 saatte elinde. Bir kimlik işini çözüp dağıtamadılar kaç yıldır.Dünyada haritalar değişti, savaşlar çıktı bitti. Biz hala yeni kimlik dağıtacağız.

09.02.2015 - Misafir

ya siz hangi dunyada siniz

ya siz hangi dunyada yasiyorsunuz arkadasimmadem devlethaber vermedi tv kanallari var hayatinizda tv de mi izlemiyorsunuz .....?

09.02.2015 - Misafir

Konular