T.C. Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni T.C. Kimlik kartı kullanıcıların en çok merak ettiği özellikler aşağıda liselenmiştir. Madde madde tüm özellikleri okuyabilirsiniz..


 1. T.C. Kimlik Kartı, taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahiptir.

 2. T.C Kimlik Kartı, en az 10 yıl dayanıklılığa sahip malzemeden üretilmiş olan kart gövdesine sahiptir.

 3. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşın rahatlıkla taşımasına ve kullanmasına olanak verecek şekilde, kimlik kartları için belirlenen uluslarası standartlara uygun olacak şekilde, standart bir akıllı kart boyutlarındadır.

 4. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesine imkan verir ve bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini ve değiştirilmesini olanaksız hale getirir.

 5. T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus ve fotoğraf bilgilerinin önyüzünde ve arkayüzünde bulundurması ile kolay, hızlı ve güvenli görsel kullanım sağlamaktadır.

 6. T.C. Kimlik Kartı, kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan (elektronik) sağlanan hizmetlerin kullanımı sırasında, vatandaşlar için kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır.

 7. T.C. Kimlik Kartı, standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklemektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanacaktır.

 8. T.C. Kimlik Kartı, sahibinin doğrulanmasını Parmak vektörü veya PIN yardımıyla gerçekleştirir.

 9. T.C. Kimlik Kartı önyüzünde ve arkayüzünde yer alan bölgeler ve bölgeler içerisindeki bilgiler, Avrupa Birliği tarafından belirlenen DS/CEN/TS 15480-1 standardına uygun olarak geliştirilmiştir.

 10. T.C. Kimlik Kartı, fiziksel özellikleri olarak ISO/IEC 7810 ve ISO/IEC 7816'yı desteklemektedir.

 11. T.C. Kimlik Kartı, dayanıklılık ve diğer test yöntemleri ve kriterleri olarak DS/CEN/TS 15480-1'i ve ISO/IEC 10373-1'i desteklemektedir.

 12. T.C. Kimlik Kartı, ilk olarak sağlık ve sosyal güvenlik kurumu uygulamalarında kullanılmaktadır. Vatandaşların, provizyon işlemleri sırasında nüfus cüzdanları yerine T.C. Kimlik Kartlarını kullanması suretiyle, muayene kayıtları açılacaktır. Muayene sonucunda elektronik olarak girilen reçetelerin, yine T.C. Kimlik Kartı kullanılarak eczanelerden temin edilmesi sağlanacaktır.4 yorum

Sağlık raporu, sabıka kaydı,

Sağlık raporu, sabıka kaydı, ikametgah ve aile bilgileri ile askerlik durum bilgilerinin de kartta mevcut olmasını dileriz. Güzel ülkemde bu belgeleri her istenilen yerde tekrar tekrar almak gerçekten zaman kaybı ve gereksiz diye düşünüyorum. yetkililere duyurulur.

05.11.2014 - Misafir

ehliyet bilgileri

yeni kimliklerde ehliyet bilgileri olucakmi??

06.12.2014 - Misafir

Ehliyetlerin,src hatta diğer

Ehliyetlerin,src hatta diğer belgelerinde kimlik kartındaki cipte kayıtlı olursa güvenlik güçleri tarafından yapılan araştırmalarda kolaylık sağlayacaktır düşüncesindeyim.lütfen dikkate alın

16.12.2016 - Misafir

sağlık raporu güncel bir

sağlık raporu güncel bir rapordur olmaz diğerleri ise zaten e devletten alınıyor

30.12.2016 - Misafir