Birinci aşama kimlik kartı

Birinci Aşamada Vatandaşa Verilen T.C. Kimlik Kartı

Birinci aşamai yani ilk etapta PİLOT BÖLGE olarak seçilen alanda kullanılan kimlik kartlarına verilen isimdir..

Pilot bölgede kullanılan kimlik kartları ile alakalı açıklamayı aşağıdan okuyabilir ve örneklerini görebilirsiniz..

Nüfus cüzdanı yerine geçecek T.C. Kimlik Kartı, geleneksel nüfus cüzdanlarından farklı olarak, standart akıllı kart boyutlarındadır. "Kadın ve Erkek" için ortak olarak tasarlanacaktır ve tek tip kart türü olacaktır.


T.C. Kimlik Kartı Ön Yüzü


T.C. Kimlik Kartı Arka Yüzü

Kartın önyüzü olarak adlandırılan tarafta yonga, kart sahibine ait fotoğraf ve nüfus bilgileri (T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, doğum yeri v.b.) ve güvenlik unsurlarını destekleyici bilgiler bulunmaktadır.

Bu yüzün arkası ise kartın arkayüzü olarak adlandırılmıştır. Kartın arkayüzünde anne adı, baba adı, kan grubu, vb. gibi bilgiler ile birlikte "makine okunabilir bölge" olarak makine tarafında okunan bilgiler ve güvenlik unsurlarını destekleyici bilgiler yer almaktadır.


1 yorum

Dini Bilgiler

Eski kimliklerde en çok şikayet edilen bölüm din hanesi idi. Yeni örnek kimlikte gördüğüm kadarıyla din hanesi kaldırılmamış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak dini görüşlerimizin kimlik kartımıza yansıtılmasını istemiyoruz. Bu konuda yetkililer neden ısrarcılar anlayabilmiş değilim. Üstelik bu uygulama Anayasa'nın 24.maddesine aykırıyken hala sürdürülüyor. İnsan gerçekten hayret ediyor.

30.10.2014 - misafir